Serwis GDDKiA • Archiwum 2012
Łódzkie odcinki A2 już otwarte!

Można już jeździc 33-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 między Łodzią a Nieborowem, skąd można dojechać do Łowicza lub Skierniewic. W niedzielę został otwarty dla ruchu cały odcinek A (budowany przez Eurovię) i cześciowo odcinek B (zbudowany przez Polimex-Mostostal). Pozostała cześć odcinka B zostanie udostępniona kierowcom po oddaniu do użytkowania odcinka C (budowanego przez Bogl a Krysl). Wówczas autostradą A2 będzie można przejechać z Warszawy do zachodniej granicy Polski.

Otwarcie drogi możliwe było dzięki wydanemu w sobote przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego pozwoleniu na użytkowanie dla odcinka A oraz uzgodnieniu przez policję oznakowania pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakończyły się też prowadzone przez Laboratorium Drogowe GDDKiA badania równości na odcinku A autostrady A2. Ich wyniki będą znane za kilka dni, jednak nie wstrzymuje to możliwości udostępnienia trasy dla kierowców. Nawet jeśli pojawią się uwagi i wykonawca będzie musiał dokonać poprawek, będą one wykonywane po Euro 2012.

 

Pozwolenie na użytkowanie calego odcinka B zostało uzyskane przez GDDKiA już w piatek.

 

W tej chwili kierowcy poruszajacy się między Łodzia a Warszawa mogą korzystać z oddanego w ubieglym tygodniu 20-kilometrowego odcinka Warszawa-Grodzisk Mazowiecki oraz oddanego dzisiaj odcinka Łodz-Nieborow. Cześć trasy - 30-kilometrowy odcinek od strony Łodzi kierowcy będą musieli pokonać po warstwie wiążącej, co jest możliwe dzięki specustawie drogowej ustanawiającej tzw. przejezdność. Na tym odcinku zostala ograniczona prędkość - do 70 km/h, a ruch jest możliwy jedynie dla samochodow osobowych poniżej 3,5 tony i autokarów.

 

Odcinek B autostrady A2 był budowany przez konsorcjum firm MOSTOSTAL Warszawa S.A., ACCIONA INFRAESTRUCTURAS S.A. i POLIMEX – MOSTOSTAL S.A. Umowa na projekt i budowę blisko 17-kilometrowego odcinka autostrady A2 została podpisana we wrześniu 2009 roku.

 

Odcinek A jest budowany przez konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. i WARBUD S.A. Umowa na kontynuację budowy odcinka została podpisana 28 lipca 2011 r. Zgodnie z warunkami kontraktu roboty na tym odcinku zakończą się 15 października 2012 r.

Copyright © 2015 GDDKiA Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad • ul. Wronia 53, 00-874 Warszawa • Tel +48 22 375 88 88