Spokojnie to tylko ćwiczenia!

Pracownicy GDDKiA oraz ponad 200 przedstawicieli Straży Pożarnej, Policji i Pogotowia Ratunkowa 26 września  wzięło udział w ćwiczeniach taktyczno-bojowych „Autostrada 2013”. Ćwiczenia  zostały  zrealizowane w ramach „Planu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego województwa dolnośląskiego na rok 2013”  zarządzonych przez Wojewodę Dolnośląskiego. Miejsce ćwiczeń nie było przypadkowe. Odbyły się one na odcinku autostrady A4 w okolicach MOP-u „Oleśnica Mała” między węzłami Brzezimierz i Przylesie w zakresie od 181+198 do 185+402 km autostrady A4. W ten sposób ćwiczący mogli w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów podczas prawdziwego zdarzenia przećwiczyć wszystkie elementy związane z ratownictwem drogowym. Pomógł w tym specjalnie przygotowany scenariusz ćwiczeń, który zakładał trzy epizody: wypadek z dużą liczbą osób poszkodowanych na jednej z jezdni autostrady, pożar hotelu oraz wyciek substancji niebezpiecznej na MOP-ie. Mimo ograniczeń wynikających z konieczności zapewnienia drożności autostrady, organizatorzy zaplanowali ćwiczenia w taki sposób, by maksymalnie odwzorować rzeczywiste warunki.

 

W trakcie przeprowadzania akcji ratowniczej została zmieniona organizacja ruchu na odcinku około 4 km, polegająca na całkowitym zatrzymaniu ruchu na jezdni północnej i  utrzymaniu przejezdności autostrady po jezdni południowej. Tam odbywał się ruch zastępczy w obu kierunkach. Pracownicy GDDKiA w szybki i profesjonalny sposób przygotowali Autostradę A4 na czas ćwiczeń, w ten sposób minimalizując utrudnienia dla kierowców. W czasie rozgrywanych scenariuszy nie doszło to zatrzymana ruchu, który odbywał się płynie w obu kierunkach po jezdni południowej.

 

Duże natężenie ruchu oraz prędkość pojazdów poruszających się po autostradzie powodują, że nawet niegroźna kolizja może być przyczyną poważnego wypadku, z dużą liczbą osób poszkodowanych. Dlatego tak ważne są ćwiczenia, które pozwalają służbom na jak najlepsze przygotowanie do prawdziwych zdarzeń.