Jedź bezpiecznie w okresie świątecznym
W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych w czasie najbliższego weekendu (30 października - 1 listopada), zostały podjęte działania by pomóc kierowcom w sprawnym i bezpiecznym podróżowaniu po Polsce.

Od godziny 14.00 w piątek 30 października do godziny 22.00 w niedzielę 1 listopada służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, zwłaszcza na drogach dojazdowych do miast. W najbliższy weekend od piątkowego popołudnia w Punkcie Informacji Drogowej będzie zwiększona obsada dyżurnych. Została podjęta decyzja o zapewnieniu takiej organizacji pracy, która umożliwi podejmowanie natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych. Także, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. nr 147, poz. 1040), ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce w dniach 31 października, w godzinach od 18.00 do 22.00 i 1 listopada od 8.00 do 22.00.

 

Mapa pogodowa i kamery na drogach

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie www.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z ponad 500 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez około 1000 kamer.

 

Informacje o utrudnieniach

Przydatnym narzędziem w planowaniu podróży jest też wirtualna mapa utrudnień drogowych. Znaleźć można tam informacje o prowadzonych modernizacjach, ale również o nagłych zdarzeniach ograniczających ruch pojazdów. Dane te są bowiem przesyłane za pomocą urządzeń mobilnych przez drogomistrzów z całego kraju i natychmiast publikowanie w serwisie. W przypadku, gdy dostęp do internetu jest utrudniony, skorzystać można ze specjalnej, dostępnej w całej Polsce całodobowej informacji drogowej GDDKiA pod numerem 19 111.

 

Informacje o utrudnieniach w województwie dolnośląskim

Aby pomóc kierowcom w sprawnym poruszaniu się po drogach krajowych, zwróciliśmy się do firm wykonujących obecnie remonty, a także do wykonawców budowy S3 i S5 z prośbą o zminimalizowanie utrudnień w ruchu w okresie świątecznym. Na drogach krajowych w województwie dolnośląskim w większości przypadków nie należy spodziewać się utrudnień, mogących w znaczny sposób wpłynąć na płynność ruchu. Z jedynym wyjątkiem mamy do czynienia w Jaworze, gdzie w remoncie jest ulica Wieniawskiego (odcinek dk 3). Objazd dla ruchu lokalnego poprowadzono ulicami Rapackiego, Poniatowskiego i Kuzienniczą. Dojazd do ulicy Starowiejskiej przez ulice Limanowskiego i Sikorskiego. Ruch tranzytowy pojazdów o masie powyżej 3,5 ton kierowany jest objazdem już od Bolkowa – przez Strzegom do autostrady A4 i od Legnicy przez dk 3 w stronę Jawora.

 

Informacje o warunkach ruchu dostępne będą przez całą dobę pod numerem telefonu Punktu Informacji Drogowej: (71) 71-56-710