Nocne Zwiedzanie 24 i 25 czerwca 2017


W dniach 24 i 25 czerwca 2017 roku na terenie Zespołu Historii Drogownictwa w Szczucinie zorganizowano „Nocne zwiedzanie”, które trwało każdego dnia do godziny 23. Była to okazja do zwiedzenia ekspozycji wewnątrz budynku oraz na zewnątrz wraz w wieloma atrakcjami, na co dzień niedostępnymi dla turystów.

 

W czasie trwania wydarzenia uruchamiano: Ciągnik Gąsienicowy ATS z pługiem odśnieżnym,  Lokomotywkę spalinową wls – 50, Ścinarkę poboczy Sp - 1500, Kruszarkę szczękową typu LI3B.  Po wyznaczonej trasie na terenie Zespołu można było przejechać się „na kogutach” pomarańczowym Żukiem Służby Drogowej, a z komina walca parowego co jakiś czas buchał dym. Gdy tylko zapadł zmierzch na ścianie budynku rozpoczęły się projekcje bezdźwięcznych filmów dot. historycznego budownictwa dróg, mostów. Całość ekspozycji zewnętrznej została podświetlona, podobnie jak zabytkowe przęsła mostu Bayle’a.

Wewnątrz budynku dla dzieci przygotowano stanowisko plastyczne do samodzielnego wykonywania odblasków,  projekcje dźwięcznych filmów oraz konkursy składania drewnianych modeli maszyn drogowych.

 

Historia drogownictwa, drogowców, urządzeń ożyła, a każdy uczestnik mógł stać się jej częścią, poczuć zapach bitumu, ciężar taranka, „pokierować” 18 tonowym walcem. Przewodnicy prezentowali etapy budowy dróg McAdamowych, zawody cieśli mostowego, brukarza.

 

Nie zabrakło również tematu bezpieczeństwa na drogach, oprócz prezentacji, własnoręcznie zrobionych odblasków, użytkownicy dróg otrzymywali odblaskowe szelki, kamizelki. „Badaliśmy” również odległości, z jakich widać nasze odblaski. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, do czego przyczyniła się wspaniała pogoda i rodzinna atmosfera tego spotkania z zabytkami, czego nawet nie zepsuły komary.