Podpisano umowę na budowę obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46

Mogą ruszać prace związane z zaprojektowaniem i realizacją 11,5-kilometrowej obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46. Dziś podpisano umowę z wykonawcami tej inwestycji, konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe oraz Himmel i Papesch Opole. Kierowcy z nowej trasy skorzystają przed końcem 2021 roku.Obecnie DK46 dzieli Niemodlin na dwie części skutecznie utrudniając komunikację pomiędzy przeciwnymi stronami. Przez charakterystyczny wrzecionowaty rynek, rozciągnięty od Książęcego Zamku Niemodlin po gotycki kościół z przełomu XIII/XIV w., przejeżdża średnio ponad 12 tysięcy pojazdów z czego 20 proc. to ciężarówki. Nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy nie tylko poza miasto ale także sąsiednie wioski.

 

GDDKiA 

Mapa orientacyjna przebiegu obw. Niemodlina

 

Obwodnica o długości ok. 11,5 km ominie Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Jej trasa rozpocznie się przed Brzęczkowicami i wepnie do obecnego przebiegu DK46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Prądy. Na początkowym, blisko 5-kilometrowym odcinku, będzie to droga z układem pasów 2+1 a przed węzłem Niemodlin rozpocznie się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni. Na trasie drogi, o klasie technicznej GP, powstaną dwa węzły drogowe (Niemodlin i Sosnówka), dziewięć większych i siedem mniejszych obiektów inżynierskich. Wartość inwestycji to ponad 264 mln zł, a część kosztów zostanie pokryta ze środków Unii Europejskiej.

 

Budowa nowego odcinka drogi z dala od terenów zabudowanych, o parametrach zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, zapewni komfort ruchu tranzytowego i w znaczny sposób skróci czas podróżujących na kierunku Polska – Czechy oraz Opole – Kłodzko. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 46 oraz w województwie opolskim.