To już przedostatnia umowa na A1

Podpisano umowę na realizację odcinka "C" autostrady A1, od Kamieńska do Radomska. Do sfinalizowania budowy całego ciągu od Tuszyna do Częstochowy, a tym samym połączenia autostradą A1 Gdańska z Czechami, brakuje jeszcze tylko jednej umowy - na odcinek "B". Podpiszemy ją po zakończeniu kontroli uprzedniej prowadzonej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.GDDKiA Odcinek Kamieńsk - Radomsko (tzw. odcinek C) o długości ok. 16,7 km zaprojektuje i zbuduje konsorcjum firm: Strabag i Budimex. Wartość podpisanej umowy 573,1 mln złotych, a czas realizacji to 32 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych: 15 grudnia - 15 marca).

 

Istniejąca dwujezdniowa droga zostanie gruntownie przebudowana. Kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Betonowa nawierzchnia oznacza większą trwałość. Ocenia się, że bez poważniejszych zabiegów remontowych trasa powinna służyć 30 - 40 lat.

 

To już czwarta umowa z pięciu na odcinki od Tuszyna do Częstochowy. Przypomnijmy że na terenie województwa śląskiego trwa też budowa pozostałych odcinków A1, od węzła Częstochowa Północ (wraz z obwodnicą) do Pyrzowic.

 

GDDKiA  Ukończenie budowy autostrady A1 pozwoli na bezpieczne i szybkie skomunikowanie południa Polski z portami trójmiejskimi, a tym samym ułatwi dostęp do nich także naszym południowym sąsiadom: Czechom, Słowakom i Węgrom. Przyczyni się także do rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym. 

 

A1 od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy będzie miała ok. 81 km, łączny koszt realizacji to ok. 3,7 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór). Trasa została podzielona na 5 odcinków realizacyjnych:

 

 

 

  • Odcinek A - węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km.

30 lipca 2018 r. podpisano umowę z konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł);

 

 

  • Odcinek B - w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, ok. 24,2 km

12 lipca 2018 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę, trwa kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, po jej zakończeniu nastąpi podpisanie umowy (planowane we wrześniu);

 

 

  • Odcinek C - Kamieńsk - Radomsko, ok. 16,7 km

14 września podpisano umowę z konsorcjum: Strabag i Budimex  (wartość 573,1 mln zł);

 

 

  • Odcinek D - Radomsko - gr. woj., ok. 7 km

30 sierpnia 2018 r. podpisano umowę z przedsiębiorstwem INTERCOR (wartość 338,3 mln zł);

 

 

  • Odcinek E - gr. woj. łódzkiego - w. Częstochowa Północ, ok. 16,9 km

23 lipca 2018 r. podpisano umowę na realizację z firmą POLAQUA (wartość 596,5 mln zł).

 

 

Na 2019 r. zaplanowano oddanie do ruchu autostrady A1 w woj. śląskim. Trasa od obwodnicy Częstochowy do Pyrzowic, o długości ok. 57,7 km i łącznej wartości ok. 2,6 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór), została podzielona na 4 odcinki realizacyjne:

  • Odcinek F - Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia, ok. 21,3 km,
  • Odcinek G - Częstochowa Blachownia - Częstochowa Południe, 4,7 km,
  • Odcinek H - Częstochowa Południe - Woźniki, ok. 16,7 km,
  • Odcinek I - Woźniki - Pyrzowice, ok. 15,2 km.