Od 4 czerwca drugi etap prac na A4 w obrębie PPO Karwiany
W czwartek 30 maja odstąpiono od poboru opłat

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspomaga kirowców jadących trasą A4. Dla lepszego dotarcia do podróżujących będzie nadawany komunikt przez CB Radio: „Trwa remont A4 przy bramkach PPO Karwiany. Sprawdź aktualną sytuację na autostradzie. W przypadku zatorów wybieraj trasy alternatywne! Uwaga! Nie ma możliwości przejazdu przez bramki na PPO Karwiany pojazdów ponadgabarytowych! Kierowcom pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony zaleca się objazd drogami wojewódzkimi nr 346, 395 i drogą krajową nr 8. Objazd ten jest oznakowany.
Na remontowanym Punkcie Poboru Opłat Karwiany pojawiły się już warstwy nowej nawierzchni. Prace trwają, a we wtorek 4 czerwca planujemy rozpocząć ich drugi etap. Apelujemy do kierowców podróżujących w kierunku Opola i Katowic o zjeżdżanie z autostrady możliwie jak najwcześniej i korzystanie z dróg alternatywnych lub wyznaczonego objazdu zalecanego dla pojazdów do 3,5 t.Kierowco, omiń zator

Informacje o trwającym remoncie i tworzących się zatorach przekazywane są kierowcom z dużym wyprzedzeniem za pomocą znaków zmiennej treści. Pierwsze już w okolicy Zgorzelca, aby kierowcy mogli odpowiednio wcześniej zjechać z autostrady. Dodatkowo przed węzłem Kąty Wrocławskie oraz Pietrzykowice ustawione zostały tablice mobilne informujące o zatorze i objeździe dla pojazdów o masie 3,5 t. Przypomnijmy, że obecnie wyłączone z ruchu są trzy bramki na jezdni w kierunku Katowic, a ruch w rejonie PPO odbywa się jezdnią do Wrocławia w obu kierunkach.

 

Podkreślamy, że w trakcie remontu PPO Karwiany nie jest możliwy przejazdy pojazdów ponadgabarytowych. Niestety, niektórzy przewoźnicy o tym zapominają i zjechanie takich pojazdów z trasy, dodatkowo generuje olbrzymie utrudnienia dla innych kierowców. Właśnie takie sytuacje miały niestety miejsce w ostatni weekend.

 

Obecny poziom natężenia ruchu wynika również z migracji pracowników zza zachodniej granicy, gdzie 30 maja jest dniem wolnym od pracy ze względu na Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Co za tym idzie, część osób już dziś przyjeżdza na "dłuższy weekend" do Polski.

 

GDDKiA oraz GITD reagują na utrudnienia

Służby drogowe GDDKiA na bieżąco współpracują z odpowiadającym za pobór opłat Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego. Według ustalonych procedur postępowania, w przypadku gdy zator przed PPO Karwiany będzie rozpoczynał się na odcinku pomiędzy węzłami Kąty Wrocławskie i Pietrzykowice, służby drogowe będą rekomendowały GITD odstąpienie od poboru opłat.

 

Możliwe procedury postępowania na PPO Karwiany:

  • uniesienie na stałe szlabanów w pozycji umożliwiającej przejazd,
  • automatyczne generowanie biletów,
  • ręczne wydawanie biletów przez obsługę PPO,
  • czasowe odstąpienie od poboru opłat.

Czasowe odstąpienie od poboru opłat wprowadzono w godzinach porannych 30 maja br. Wynika to ze znacznego wzrostu ruchu na A4 w kierunku Katowic związanego m.in.: z obchodzonym dziś w Republice Federalnej Niemiec Świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

Zmiana bramek

Od 4 do 17 czerwca planowany jest kolejny etap prac, podczas którego dostępne będą trzy bramki w kierunku Katowic oraz pięć bramek w kierunku granicy z Niemcami. Remontowanych będzie pięć skrajnych bramek w kierunku granicy,  a ruch będzie odbywał się dwukierunkowo na jezdni w kierunku Katowic. Ukończenie tego etapu zdecydowanie zmniejszy utrudnienia dla kierowców. 

 

Ważna informacja dla kierowców samochodów ciężarowych!
Od 4 do 21 czerwca zamknięty będzie również parking przy PPO Karwiany.

 

W ostatnim etapie, który planujemy rozpocząć 18 czerwca, prace prowadzone będą w środkowej części placu i na pięciu bramkach. Tuż przed placem poboru opłat będzie jeszcze zwężenie do jednego pasa, na długości ok 100 m, co wynika ze względów technologii i organizacji robót nawierzchniowych. Pełną przepustowość PPO Karwiany przywrócimy 25 czerwca.

 

Film: https://youtu.be/4RTqVMbliUY