Na wakacje drogami krajowymi - co warto wiedzieć?
Kończymy odliczanie do wakacji - cz.7

Jutro pierwszy dzień wakacji i początek długiego czerwcowego weekendu. Przed nami pierwsze wakacyjne wyjazdy. Chcesz wiedzieć, jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach? Gdzie są utrudnienia na drogach krajowych? Wejdź na stronę www.gddkia.gov.pl. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach.Odliczanie do wakacji zakończone

Przez ostatnie dni przypominaliśmy m.in. jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Zastosujcie się do nich:

Świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek

Niestety na polskich drogach wciąż spotykamy się z brakiem szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Zbyt często też dochodzi do kolizji lub wypadków za sprawą braku koncentracji i zwykłego gapiostwa. Zmieńmy to!

 

- Światła

Nic tak nie drażni, jak źle ustawione światła mijania czy nadużywanie świateł przeciwmgłowych. Niepoprawnie zamontowana w reflektorze żarówka lub mocno obciążona tylna oś pojazdu sprawia, że jadący z naprzeciwka kierowca jest po prostu oślepiany. Jak można temu zaradzić? GDDKiA 

 

Warto raz na jakiś czas, nie tylko przy okazji przeglądu technicznego, skontrolować ustawienie przednich reflektorów. Nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić brak charakterystycznego rozkładu światła i cienia emitowanego przez reflektory, jaki widoczny jest chociażby na tyle poprzedzającego nas pojazdu czy ścianie budynku. Zwróćmy też uwagę na to czy reflektory są czyste, nie „biją” zbyt wysoko, czyli oświetlają klapę bagażnika, a nawet tablice znaków drogowych. W tym przypadku zwykle pomaga przestawienie regulacji poziomu ustawienia świateł na desce rozdzielczej pojazdu.

 

- Skup się na prowadzeniu pojazdu

Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.GDDKiA 

 

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu. Przykład - ostatni karambol na A6. Kierowcy poruszający się jezdnią, na której nie było wypadku, zwolnili nagle, żeby obserwować, co się stało. W tym czasie inni nie wyhamowali i najechali na nich.

 

- Podróżuj sprawnie i bezpiecznie

Przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu i jego oświetlenie , ciśnienie w oponach i najważniejsze GDDKiA wyposażenie pojazdu, zarówno to obowiązkowe jak i dodatkowe. Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując czy to Polsce czy zagranicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, pamiętaj o limitach prędkości i wymaganych dodatkowych ubezpieczeniach. Podczas jazdy, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur, pamiętaj o nawadnianiu i przerwach w trakcie jazdy. Krótki odpoczynek pozwoli zachować odpowiednią koncentrację podczas kolejnych kilometrów podróży.

 

 

Komfortowo do nadmorskich kurortów

Obecnie mamy do dyspozycji blisko 3800 kilometrów dróg szybkiego ruchu - komfortowych i bezpiecznych. To ponad 1638 km autostrad i blisko 2150 km dróg ekspresowych. Korzystając m.in. z autostrady A1, dróg ekspresowych S7, S8 czy S3 podróżujący z południa i centrum Polski komfortowo dojadą do nadmorskich kurortów.

 

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

Minister Infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach, która przewiduje wprowadzenie wakacyjnych ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych w najbliższy weekend.

Przypominamy, że okresowe ograniczenia ruchu pojazdów oraz zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton obowiązują w wakacyjne weekendy:

  • w piątki od 18:00 do 22:00,
  • w soboty od 8:00 do 14:00,
  • w niedziele od 8:00 do 22:00.

Ponadto:

  • 19 czerwca 2019 r. od godziny 18:00 do godziny 22:00,
  • 20 czerwca 2019 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00,
  • 14 sierpnia 2019 r. od godziny 18:00 do godziny 22:00,
  • 15 sierpnia 2019 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00,

Serwis dla kierowców GDDKiA

Przypomnijmy, że informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych, będących w zarządzie GDDKiA, dostępne są również na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla kierowców".

W serwisie internetowym GDDKiA można zapoznać się z lokalizacją Miejsc Obsługi Podróży (MOP), które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. Na MOP, w zależności od jego kategorii, podróżujący mogą odpocząć, skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych.

Bezpiecznych wakacji i szerokiej drogi życzy GDDKiA!