Bezpiecznego powrotu z wakacji

Przed nami ostatni wakacyjny weekend, a tym samym znacznie większy ruch na drogach. Przypomnijmy, jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach. Podpowiemy, gdzie sprawdzić czy są utrudnienia na drogach krajowych w tym autostradach zarządzanych przez GDDKiA oraz prywatnych koncesjonariuszy. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do poniższego dekalogu rozsądnego kierowcy. GDDKiA 

 

Przed początkiem wakacji przypominaliśmy m.in. jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Zastosujcie się do nich:

 

Bezpieczne zakończenie wakacji

Kilka razy spotykaliśmy się już z kierowcami na MOP-ach w ramach cyklu akcji „Bezpieczeństwo na drogach”. Pierwsze spotkania odbyły się na początku sierpnia na autostradach A1 i A2, oraz w ostatni weekend na autostradzie A4. W najbliższą sobotę i niedzielę, podczas ostatniego wakacyjnego weekendu, zapraszamy na MOPy przy autostradzie A1 - Otłoczyn Wschód w kierunku Gdańska (sobota, 31 sierpnia) i MOP Machnacz Południe w kierunku Łodzi (niedziela, 1 września).

 

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

Przypominamy, że okresowe ograniczenia ruchu pojazdów oraz zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton obowiązują w wakacyjne weekendy:

w piątki od 18:00 do 22:00,

w soboty od 8:00 do 14:00,

w niedziele od 8:00 do 22:00.

 

 

GDDKiA 

 

Sprawniej z viaAUTO

Na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA poborem opłat zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Kierowcy pojazdów samochodowych lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ≤ 3,5 ton dobrowolnie decydują, czy chcą płacić za przejazd odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA w sposób manualny czy elektroniczny, włączając się do systemu viaTOLL. Do elektronicznego uiszczania opłat na autostradach w zarządzie GDDKiA, czyli A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica, niezbędne jest urządzenie viaAUTO. Dzięki niemu można skorzystać z dedykowanych pasów dla tego rodzaju płatności oraz nie wymaga pobierania biletu na bramkach wjazdowych.

W przypadku dużego natężenia ruchu i powstawania zatorów przed punktami poboru opłat, wyłącznie na odcinkach autostrad administrowanych przez GDDKiA, możemy rekomendować GITD czasowe odstąpienie od poboru opłat. Jednak ostateczną decyzję podejmuje GITD.

 

Ministerstwo Infrastruktury wskazało stawki opłaty za przejazd autostradami w Rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą:

  • Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł.
  • Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie
    całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Odcinki zarządzane przez GDDKiA:

Odcinki koncesyjne:

 

Serwis dla kierowców GDDKiA

Przypomnijmy, że informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych, będących w zarządzie GDDKiA, dostępne są również na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla kierowców".

 

W serwisie internetowym GDDKiA można zapoznać się z lokalizacją Miejsc Obsługi Podróży (MOP), które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. Na MOP, w zależności od jego kategorii, podróżujący mogą odpocząć, skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych.

Bezpiecznych wakacji i szerokiej drogi życzy GDDKiA!