Ferie zimowe 2020. Wyjeżdżasz? O tym koniecznie trzeba pamiętać!

W woj. lubelskim, podkarpackim, łódzkim, pomorskim i śląskim rozpoczęły się ferie zimowe. Ruch na drogach krajowych jest wzmożony, dlatego szczególnie apleujemy o ostrożność, rozwagę i cierpliwość. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo i innych kierowców jest najważniejsze.Zdradliwa jesienno-zimowa aura. O czym warto pamiętać? 

 

Kierowcy przede wszystkim powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki na drodze. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, by jechać wolniej. W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. 

GDDKiA 

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu: sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Zmieńmy również opony na zimowe. Opony na zimowe najlepiej wymienić, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

 

Ostrożniej przy przejściach

 

Niestety wciąż dochodzi do dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

 

Od 6 grudnia obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak 

 

Przypominamy, że od 6 grudnia obowiązuje przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przypominamy o tym także na znakach zmiennej treści nad naszymi drogami - więcej .

 

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych

 

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl , w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez około 1000 kamer.

 

•             19 111 Punkt Informacji Drogowej GDDKiA 

•             Lista utrudnień 

•             Mapa warunków drogowych 

•             Mapa kamer monitorujących 

•             Mapa ograniczeń na przejściach granicznych 

 

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji.