Dziękujemy za udział w spotkaniach w Stołpiu i Okszowie

Ponad 300 osób wzięło udział w spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych ws. budowy obwodnicy Chełma, które odbyły się w Stołpiu i Okszowie.Mieszkańcy zapoznawali się z rozwiązaniami projektowymi przygotowywanymi dla północnego obejścia miasta. Mogli sprawdzić, którędy będzie przebiegała planowana trasa, porozmawiać z projektantami i osobami odpowiedzialnymi m.in. za wypłatę odszkodowań za te nieruchomości, które zostaną przejęte pod budowę obwodnicy.

 

Przypomnijmy, że na obecnym etapie realizacji tej inwestycji, nie ma już możliwości zmiany przebiegu trasy, gdyż w 2015 roku został on zatwierdzony decyzją środowiskową (uzyskiwanie jej trwało w sumie ok. pięć lat). Kwestie zmiany przebiegu, czy wyboru wariantu obwodnicy Chełma były poruszane podczas konsultacji społecznych m.in. w 2009 roku.

 

Jedynie zmiany jakie można w tej chwili przeprowadzić, dotyczyć mogą rozwiązań usprawniających obsługę ruchu lokalnego, a więc m.in. kwestie związane z dojazdem do nieruchomości. Należy w tej sprawie zgłaszać wnioski do lubelskiego oddziału GDDKiA lub bezpośrednio do projektanta do dnia 7 lutego 2020 r. [pobierz wniosek].

 

Podczas spotkań w Stołpiu i Okszowie mieszkańcy pytali również o przejmowanie gruntów przez Skarb Państwa pod budowę drogi. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem, osobom, których grunty zostaną przejęte, przysługuje odszkodowanie. Proces nabywania nieruchomości przez Skarb Państwa nie rozpoczyna się jednak na obecnym etapie realizacji inwestycji, a w dniu, w którym Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad wystąpi do wojewody z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zwanej decyzją ZRID.

 

Jak podkreślali nasi eksperci podczas spotkań w Stołpiu i Okszowie, ważne jest, by do tego czasu właściciele uregulowali kwestie prawne związane ze swoimi nieruchomościami – m.in. założyli księgi wieczyste, jeśli tego nie zrobili, czy przeprowadzili sprawy spadkowe lub podział majątku.

 

W tym miejscu można znaleźć więcej informacji dotyczących nabywana nieruchomości i odszkodowań [kliknij].

 

Obwodnica Chełma będzie miała ok. 17 km. Kierowcy jadący od strony Piask wjadą na nią w miejscowości Tytusin. Droga od południa ominie Stołpie, następnie przetnie starą drogę krajową nr 12 i poprowadzi w kierunku miejscowości Horodyszcze, a następnie Okszów. Koniec obwodnicy Chełma zaplanowany został w okolicach miejscowości Kolonia Antonin.

 

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, cztery węzły, Miejsca Obslugi Podróżnych (w miejscowości Stołpie), a także Obwód Utrzymania Drogowego.