Ogłoszono program budowy 100 obwodnic!
Resort infrastruktury ogłosił program budowy 100 obwodnic. W Łódzkiem wskazano pięć miejscowości.

Wieluń, Błaszki, Łowicz, Brzeziny i Srock, to miasta w województwie łódzkim, które będą miały obwodnice wybudowane w ramach ogłoszonego właśnie programu rządowego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości życia mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia bezpieczeństwa. Nowe obwodnice to także sprawniejsza komunikacja, oszczędności firm zajmująctych się transportem (zarówno finansowe, jak i czasowe) i zmniejszenie ryzyka wypadków.

 

 

  • Wieluń - obwodnica powstanie w ciągu DK 45. Po oddaniu do użytkowania drogi ekspresowej S8 między Wrocławiem i Łodzią znacznie zwiększył się ruch (zwłaszcza ciężarowy) przez centrum miasta na osi północ południe. Zadanie nowej trasy będzie wyprowadzenie go z centrum. Wcześniej nie prowadzono żadnych prac przygotowawczych.
  • Łowicz - planowana obwodnica powstanie w ciągu DK 70. Tą drogą prowadzi dojazd do autostrady A2 pośrednio z dróg: DK 14 i DK 92, powodując blokowanie ruchu w północno wschodniej części miasta. Gros jadących tędy pojazdów, to samochody ciężarowe. Nowa trasa znakomicie poprawi warunki życia mieszkańców i skróci czas dojazdu do autostrady. Planowane ogłoszenie przetargu III kwartał 2024 roku.
  • Błaszki - przez centrum miasta prowadzi DK 12 - istotny szlak komunikacyjny łączący Wielkopolskę z centrum kraju Obwodnica pozwoli wyprowadzić ze ścisłego centrum miasta ruch tranzytowy i usprawnić dojazd samochodów ciężarowych od strony DK 11 i DK 25 do drogi ekspresowej S8. Dla inwestycji nie prowadzono wcześniej prac przygotowawczych.
  • Srock - miejscowość leży przy DK12/91 w ścisłym centrum kraju i bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1. Ten odcinek drogi jest ważką alternatywą komunikacyjną między Piotrkowem i Łodzią. Przez miasto odbywa się bardzo intensywny tranzyt (w sąsiedztwie drogi są liczne centra logistyczne). Obwodnica znacząco poprawi warunki życia mieszkańców. Od kilku lat trwają prace przygotowawcze do rozbudowy DK12/91.
  • Brzeziny - przez centrum miasta prowadzi DK 72 łącząca autostradę A1 na wysokości Łodzi i drogę ekspresową S8 na wysokości Rawy Mazowieckiej. Cały ruch tranzytowy odbywa się ciasnymi ulicami centrum, powodując wiele uciążliwości i zagrożeń dla mieszkańców. Budowa nowej trasy nie tylko poprawi warunki życia ale znacznie ułatwi przejazd tym strategicznym odcinkiem drogi.