Rusza przebudowa DK82 w miejscowości Turka przy os. Borek

Rozpoczynają się prace przy przebudowie drogi krajowej nr 82 w miejscowości Turka na wysokości osiedla Borek.Na odcinku ok. 800 metrów powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, która będzie prowadzić od węzła Lublin Tatary do skrzyżowania DK82 z ul. Dębową i Świerkową. W tym miejscu wybudowane zostanie rondo turbinowe.

 

Budowa ronda znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu i pozwoli kierowcom wyjeżdżającym z osiedla Borek oraz ul. Świerkowej włączyć się do ruchu. Z obliczeń wykonanych w 2015 roku w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu wynika, że dobowy ruch na DK82 na odcinku od węzła Lublin Tatary do Łuszczowa wynosi prawie 17 tys. pojazdów na dobę.

 

W ramach inwestycji powstanie także m.in. oświetlony węzeł przesiadkowy „parkuj i jedź” z 20 miejscami postojowymi, chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych, dwie zatoki autobusowe i oświetlenie drogowe. Koszt inwestycji to ok. 15,3 mln zł.

 

Tymczasowa organizacja ruchu i utrudnienia

 

Prace będą prowadzone przy ciągłym ruchu samochodów, dlatego wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu. W pierwszym etapie przebudowane zostaną m.in. wjazdy w drogę serwisową w okolicach węzła Lublin Tatary i w ul. Bukową, prowadzącą w kierunku os. Borek. Wybudowany zostanie także tymczasowy dojazd do sklepu Biedronka, który poprowadzony będzie ul. Sosnową.

 

W kolejnych etapach prowadzone będą także prace m.in. w okolicach skrzyżowania DK82 z ul. Dębową i Świerkową. Związane one będą z budową ronda turbinowego, przebudową dojazdów do ronda, a także budową zatok autobusowych oraz węzła „parkuj i jedź”. Wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Planowane zakończenie robót to IV kwartał 2020 roku.