Od dziś kierowcy mogą korzystać z węzła Częstochowa Blachownia w ciągu A1
Kolejny raz deklaracje Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad stają się faktem. Węzeł na skrzyżowaniu A1 i DK46 otwarty dla ruchu.

W grudniu ubiegłego roku, podczas udostępnienia kierowcom odcinka autostrady A1 na wysokości Częstochowy, Tomasz Żuchowski - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad - zadeklarował udostępnienie jeszcze w lutym 2020 roku węzła Częstochowa Jasna Góra. Tak się stało 15 lutego, kiedy to autostrada została połączona z drogą krajową nr 43 relacji Wieluń - Częstochowa. O tym pisaliśmy tu. Wtedy też zadeklarowaliśmy, że kolejne udogodnienie dla kierowców nastąpi przed wakacjami.  

 

Dzięki udostępnieniu węzła Częstochowa Blachownia autostrada na wysokości Częstochowy zyskuje pełną funkcjonalność.  

 

Dla kogo ten węzeł? 

Dzięki otwarciu węzła Częstochowa Blachownia możliwy będzie wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Lubliniec - Opole, Szczekociny. To bardzo dogodne, kolejne połączenie do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Z tego połączenia zadowoleni będą również kierowcy pojazdów ciężarowych, gdyż będzie to duże ułatwienie dla ciężkiego ruchu tranzytowego korzystającego z DK46.   

 

56 km nowej A1 

Przypomnijmy, 2 sierpnia 2019 roku oddaliśmy do ruchu nowy, blisko 33-kilometrowy odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Jednocześnie rozpoczęły się prace zabezpieczające na odcinku autostrady na wysokości Częstochowy, gdzie musieliśmy odstąpić od umowy z nierzetelnym wykonawcą. Olbrzymie zaangażowanie nowych wykonawców i GDDKiA przyniosło oczekiwany wynik i 23 grudnia 2019 roku udostępniliśmy kierowcom 24 kilometry jezdni autostrady A1 – pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Południe. 15 lutego 2020 r. udostępniliśmy węzeł Częstochowa Jasna Góra. Oddane do ruchu w ubiegłym roku 56 km autostrady umożliwia nieprzerwaną jazdę od południowej granicy państwa w Gorzyczkach do północnych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Udostępniając węzeł Częstochowa Jasna Góra, przyczyniamy się do zwiększenia funkcjonalności i atrakcyjności trasy. 

GDDKiA

 

Zakończenie inwestycji  

Do zakończenia inwestycji pozostało rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego budowy Miejsc Obsługi Podróżnych kategorii I Gorzelanka Wschód i Zachód, kategorii II Wierzchowisko Wschód i kategorii III Wierzchowisko Zachód, Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota (https://t.co/sx6e7HQFlN?amp=1) oraz ogłoszenie ostatnich dwóch przetargów. Będą one dotyczyły prac wykończeniowych na węzłach, dokończenia budowy obiektu WA-352 (jezdnia lewa) nad linią kolejową nr 146 przed węzłem Częstochowa Północ wraz z odcinkiem dojazdowym autostrady A1, a ponadto realizacji dróg serwisowych i technologicznych, robót melioracyjnych, prac wykończeniowych w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni. Ostatnim elementem będzie wykonanie i wprowadzenie docelowej organizacji ruchu.