Planujemy wakacyjną podróż
Planując wakacyjną podróż warto wcześniej zajrzeć na do serwisu dla kierowców i skorzystać z mapy warunków drogowych na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad www.gddkia.gov.pl. Bo wakacje to także czas drogowych remontów, intensywnych prac budowlanych w ramach największych inwestycji. Wiedza o tym gdzie i kiedy można się spodziewać zmian organizacji ruchu pomoże w uniknięciu korków, wybraniu alternatywnej trasy, szybszym dotarciu do celu.

Które drogi wybrać podróżując przez województwo świętokrzyskie? Od 2019 roku świętokrzyski odcinek drogi S7 Warszawa – Kielce – Kraków jest na całej długości jest dwujezdniowy i ekspresowy, a to oznacza, że bieżące naprawy i remonty mogą być prowadzone przy ewentualnych zawężeniach jezdni lub przełożeniach ruchu z jednej jezdni na drugą z utrzymaniem płynności ruchu w obu kierunkach. Niektóre roboty remontowe na drogach jednojezdniowych wymagają wprowadzania ruchu wahadłowego sterowanego sygnalizacją świetlną. Podpowiadamy, gdzie można spodziewać się istotnych zmian organizacji ruchu.

 

Droga krajowa nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Rzeszów

 

W drugiej połowie wakacji planowany jest remont odcinka drogi krajowej nr 9 w ciągu ulicy Sandomierskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim o długości około 1,1 km. W czasie frezowania starej i układania nowej nawierzchni wprowadzany będzie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do września.

 

Droga krajowa nr 42 Końskie – Skarżysko-Kamienna - Starachowice

 

Do 12 lipca obowiązuje objazd odcinka Końskie – Skarżysko-Kamienna w związku z zamknięciem remontowanego przez PKP przejazdu kolejowego w Bliżynie. Wyznaczono objazdy:

- dla pojazdów do 10 ton od Skarżyska-Kamiennej drogą ekspresową S7 do węzła Barcza, a następnie drogą wojewódzką 750 do Lekomina, dalej przez Samsonów do Odrowąża i drogi krajowej nr 42

- dla pojazdów bez ograniczeń tonażowych od Skarżyska-Kamiennej drogą ekspresową S7 do węzła Kielce Zachód, następnie drogą krajową 74 przez Miedzianą Górę do Rudy Malenieckiej i drogą nr 42 do Końskich. Analogicznie w przeciwnym kierunku.

Ponadto w czasie wakacji obowiązywał będzie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną na remontowanym aktualnie moście w Stąporkowie. Podobna organizacja ruchu będzie wprowadzana w związku z planowanymi remontami mostów w Bliżynie i Parszowie.

 

Droga krajowa nr 73 Kielce – Busko-Zdrój – Tarnów

 

W związku z trwającą budową obwodnicy Morawicy na 4-kilometrowym odcinku od Kielc do Brzezin obowiązują przewężenia jezdni i ograniczenia prędkości. Kierowcy mają do dyspozycji po jednym  pasie ruchu dla każdego kierunku, ale trzeba uważać na tymczasowe oznakowanie. Wyjątkowo na krótkich odcinkach może być wprowadzany ruch wahadłowy. W czasie wakacji planowane jest także przełożenie ruchu na nową wschodnią jezdnię obwodnicy. Będziemy nią jeździć w obu kierunkach a wykonawca przystąpi do przebudowy jezdni zachodniej.

 

Droga krajowa nr 74 Sulejów – Kielce – Kraśnik

 

Uwaga na wakacyjne remonty mostów. Z tego powodu ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną obowiązuje w Napękowie na odcinku Kielce – Opatów, a od przyszłego tygodnia taka organizacja ruchu planowana jest w Cieklińsku między Rudą Maleniecką a Kielcami. Prace będą prowadzone w lipcu i sierpniu. Ponadto jeszcze w lipcu można spodziewać się zmian organizacji ruchu w Łagowie ( zawężenia jezdni, okresowo ruch wahadłowy) w związku z budowanym włączeniem drogi lokalnej do drogi nr 74.

 

Droga krajowa nr 77 Lipnik – Sandomierz – Stalowa Wola

 

W drugiej połowie sierpnia planowany jest remont nawierzchni na 2-kilometrowym odcinku Milczany – Sandomierz, a to oznacza, że na kolejnych fragmentach tego odcinka będzie wprowadzany ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną.

 

Droga krajowa nr 78 Nagłowice – Jędrzejów – Chmielnik

 

Nadal obowiązuje zmieniona organizacja ruchu w związku z trwającą rozbudową odcinka Kije – Chmielnik. Kierowcom przypominamy o wyznaczonych objazdach w związku z inwestycją. Dla pojazdów powyżej 6 ton objazd wyznaczony jest odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 766 Kije – Morawica i odcinkiem drogi krajowej nr 73 Morawica - Chmielnik. Dla pojazdów poniżej  6 ton  od miejscowości Kije drogą wojewódzką nr 766 do Włoszczowic, dalej drogą powiatową do skrzyżowania z drogą krajową nr 73 w Piotrkowicach.

 

Droga krajowa nr 79 Radom – Sandomierz – Rzeszów

 

Ruch wahadłowy sterowany światłami obowiązywał będzie przez całe wakacje w związku z trwającą budową mostu w Andruszkowicach na odcinku Sandomierz – Łoniów.

Gdzie uzyskamy informacje?

O bieżących, nowych i związanych z szybkopostępującymi robotami zmianach organizacji ruchu informujemy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl w zakładkach „serwis dla kierowców” i „mapa warunków drogowych”. Informacje można uzyskać także pod numerem całodobowej infolinii drogowej 19 111.