Wakacyjna droga nad morze w województwie zachodniopomorskim

Na drogach krajowych prowadzących nad morze w województwie zachodniopomorskim ruch drogowy w okresie wakacyjnym wzrasta nawet ponad trzykrotnie. Efektem wzmożonego ruchu jest tworzenie się zatorów drogowych, szczególnie w miejscach o zmniejszonej przepustowości.  Wraz z oddawaniem do ruchu nowych odcinków dróg szybkiego ruchu i modernizacją istniejących tras dojazd na wypoczynek staje się szybszy i wygodniejszy. Realizowane roboty wiążą się też jednak często z pewnymi utrudnieniami. Dlatego trasę dojazdu warto zawsze dostosowywać do aktualnej sytuacji. Zachęcamy do zapoznania się z informacją o utrudnieniach w drodze nad morze w województwie zachodniopomorskim i trasami alternatywnymi.Trasy alternatywne

Co roku przygotowywane są w naszym regionie trasy alternatywne, które prowadzą nad morze nie głównymi drogami, ale trasami bocznymi, na których jest mniejszy ruchu. Oczywiście droga lokalna nie będzie miała takich parametrów jak droga krajowa, ale często zapewni dojazd bez zatorów spowodowanych robotami, czy po prostu dużym ruchem. Mapy z trasami są dostępne dla kierowców na stacjach paliw w Miejscach Obsługi Podróżnych Sitno Wschód i Wysoka Wschód na drodze ekspresowej S3 Szczecin-Gorzów.

GDDKiA 

 

Atrakcyjną alternatywą podczas tegorocznych wakacji będzie ciągle droga wojewódzka nr 111, którą możemy ominąć budowany odcinek S3 Brzozowo-Miękowo. Na tej drodze w wakacje nie będzie prowadzonych robót. Trasa alternatywna jest oznakowania biało-niebieskimi tablicami. Od węzła Goleniów Zachód (Święta) przez Modrzewie, Kąty, Stepnicę i Żarnowo dojedziemy do Recławia i Wolina. Również od Świnoujścia i Międzyzdrojów trasa jest oznakowana na węźle Wolin Wschód (Recław).

Możliwe jest również całkowite ominięcie drogi S3 i dojazd nad morze drogą wojewódzką nr 106. Trasa ta jest jednojezdniowa, ale ruch na niej jest zdecydowanie mniejszy niż na S3. Jeżeli nie chcemy się spieszyć i dojechać nad morze spokojniejszą drogą, można rozważyć tą alternatywę. Na węźle Myślibórz trzeba zjechać na DW119, w Pyrzycach na DW106, którą przez Stargard, Maszewo i Nowogard dojedziemy do pasa nadmorskiego.

We wschodniej części województwa zatory tworzą się w Bobolicach i na DK11 do Koszalina, dlatego przy bardzo dużym ruchu zalecana jest jazda od Szczecinka DW 172 i DW163 w stronę Kołobrzegu.

 

Utrudnienia możliwe na węźle drogowym A6/DK10 Szczecin Kijewo

W czerwcu tego roku nowi wykonawcy przystąpili do  robót przy przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo. Plan zakłada oddanie na koniec tego roku nowego wiaduktu nad autostradą wraz z prowadzącą do niego jezdnią DK10 w stronę Szczecina oraz dwoma łącznicami (Stargard-Świnoujście i Świnoujście-Szczecin). Prowadzone roboty mogą powodować pewne utrudnienia w ruchu, ale planując prace wzięliśmy pod uwagę weekendowe wzrosty ruchu, dlatego największe utrudnienia – takie jak zawężania jezdni będą poza weekendami wakacyjnymi.

 

S3 z dwoma jezdniami do Goleniowa

Od połowy czerwca tego roku zostały uruchomione 2 jezdnie na S3 i A6 od Szczecina do Goleniowa. To nie tylko same jezdnie, ale również przebudowany węzeł Rzęśnica i nowy węzeł drogowy Kliniska Wielkie. Na drodze trzeba zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, gdyż na nowych węzłach jedzie się inaczej niż wcześniej. Na węźle Rzęśnica w kierunku Świnoujścia jedziemy teraz prosto łagodnym łukiem, a nie jak to było w starym układzie węzła w prawo i dalej wiaduktem nad DW142. Mapy nawigacji satelitarnych mogą nie być jeszcze zaktualizowane, dlatego nie należy do końca ufać ich wskazaniom.GDDKiA 

Ten odcinek S3 to jeszcze cały czas plac budowy, do wykonania został roboty poza głównymi jezdniami – dokończenie przejścia dla zwierząt, siatek wygradzających, kładki dla pieszych, czy dróg dojazdowych. Dlatego na tym odcinku jest ograniczenie prędkości do 90 km/h i mogą występować lokalne zwężenia. Jednak przejazd S3 do Goleniowa będzie znacznie lepszy niż w poprzednich latach. Warto tu wspomnieć, że uzyskanie efektu komunikacyjnego w postaci nowych jezdni i węzłów na S3 nastąpiło na 10 miesięcy przed kontraktowym terminem zakończenia robót. Podobnie na A6 Szczecin Dąbie-Rzęśnica, gdzie nowy wykonawca w ciągu 2 zamiast 6 miesięcy zakończył roboty drogowe.

 

Od Goleniowa do Brzozowa przejazd przez budowaną S3GDDKiA 

O ile do Goleniowa mamy przebudowę istniejącej drogi, to od Goleniowa do obwodnicy Parłówka powstaje zupełnie nowa dwujezdniowa S3. W tym sezonie wakacyjnym jeszcze nie pojedziemy nową trasą, roboty mają się zakończyć do kwietnia przyszłego roku. Obecnie trwają intensywne prace, wykonywana jest nawierzchnia i obiekt mostowe. W wielu miejscach na obecnej DK3 występują utrudnienia – ograniczenia prędkości, zjazdy na plac budowy, tymczasowe skrzyżowania. Tymczasowe organizacje ruchu będą się wielokrotnie zmieniać, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na oznakowanie i sytuację na drodze. Jeżeli chcemy uniknąć utrudnień na tym odcinku, to z pewnością warto jechać nad morze poza weekendami wakacyjnymi lub wybrać trasę alternatywną.

 

Nowa S6 do Kołobrzegu, Mielna i KoszalinaGDDKiA 

W ubiegłym roku oddaliśmy do użytkowania drogę ekspresową S6 od Goleniowa do Koszalina. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa ma długość ponad 130 km. Dzięki tej trasie znacznie poprawił się dojazd do wielu miejscowości nadmorskich i wschodniej części regionu. Do Kołobrzegu, czy Ustronia Morskiego zamiast starą DK6 przez Płoty, Rymań i dalej drogami wojewódzkimi i powiatowymi dojedziemy bezpośrednio nową S6. Ekspresowa „szóstka” jest prawdziwą rewolucją komunikacyjną w tej części regionu. Na trasie zlokalizowane są 3 pary miejsc obsługi podróżnych, gdzie można się zatrzymać, odpocząć i skorzystać z toalety, ale nie ma jeszcze stacji paliw, dlatego trzeba pamiętać o tym, że w celu zatankowania trzeba zjechać z S6.

 

Na DK11 mamy obwodnicę Szczecinka

We wschodniej części województwa ruch wakacyjny może skorzystać z otwartej na jesieni ubiegłego roku obwodnicy Szczecinka w ciągu S11. Obwodnica wyprowadziła ruch z miasta, w którym często tworzyły się korki. Reszta DK11 to w dalszym ciągu jednojezdniowa droga krajowa. Ta droga również wkrótce zacznie się zmieniać. Na początku tego roku zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę odcinków SK11 Koszalin-Bobolice. Wykonawcy projektują nową trasę, która będzie biegła po nowym przebiegu i w przyszłym roku rozpoczną prace budowlane.