W podróży zaplanuj odpoczynek

Droga ekspresowa S5 łączy Dolny Śląsk i Wielkopolskę. Od 14 grudnia 2019 r. kierowcy mogą pokonać drogę z Poznania do Wrocławia w ok. 1,5 godziny.Planując podróż, zawsze warto sprawdzić trasę, aktualne utrudnienia, możliwe miejsca odpoczynku oraz lokalizacje dostępnych stacji benzynowych. Pamiętajmy, że przy drogach krajowych łatwiej znaleźć miejsce odpoczynku (np. parking leśny, parkingi przy barach, restauracjach, czy nawet marketach) oraz stację paliw i sklep. Podróżując podróż drogą ekspresową lub autostradą, musimy pamiętać, że nie wszędzie i zawsze możemy się zatrzymać. Przy tego typu drogach wyznaczone są specjalne miejsca tzw. MOP-y (Miejscach Obsługi Podróżnych), gdzie w zależności od kategorii dostępne są różnego rodzaju udogodnienia dla kierowców - parkingi, toalety, stacje paliw, bistro, restauracje czy miejsca noclegowe.

 

Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP):

• kategorii I - o funkcji wypoczynkowej, wyposażony w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie; dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii,

• kategorii II - o funkcji wypoczynkowo-usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 1, oraz w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, punkty informacji turystycznej,

• kategorii III - o funkcji wypoczynkowej i usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 2, obiekty noclegowe oraz inne obiekty handlowo-usługowe w zależności od potrzeb.

 

Wielkopolska

Na trasie z Poznania przez Gniezno w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego kierowcy mogą już korzystać z MOP-ów: Łubowo, Pierzyska, Siekierki oraz Czerlejno.

 

W województwie wielkopolskim, jadąc S5 w kierunku od Poznania, kierowcy mogą zatrzymać się i odpocząć na MOP-ach: Kokorzyn, Gołanice, Trzebosz, Folwark. Trwa postępowanie przetargowe na budowę Miejsca Obsługi Podróżnych kategorii III „Zamysłowo” oraz dokończenie budowy MOP kategorii I „Wronczyn” w ramach budowy drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław, odcinek Poznań - Wronczyn. Termin składania ofert został wyznaczony na 20 lipca br. na godz.10:45. Zgodnie z podpisaną umową z firmą Lotos w IV kwartale bieżącego roku kierowcy będą mogli już zatankować na MOP Folwark.

 

Jadąc drogą S5 z Wrocławia do Poznania, w woj. wielkopolskim znajdują się następujące MOP-y: Dębno Polskie, Golina Wielka Wilkowice, Sierakowo. Niebawem zostanie ogłoszone postępowanie na dzierżawę MOP Sierakowo. Trwa już natomiast postępowanie na zbudowanie MOP Zamysłowo. Pod koniec tego roku zgodnie z podpisaną umową firma Lotos umożliwi tankowanie pojazdów na MOP Golina Wielka.

 

Trzykrotnie ogłaszaliśmy postępowanie dotyczące dzierżawy MOP kategorii III "Wilkowice" na przy drodze S5 Poznań - Wrocław w kierunku Poznania, jednak do tej pory nie znalazł się chętny. W najbliższym czasie ogłoszone zostanie kolejne postępowanie. Niebawem planujemy ogłosić także postępowanie przetargowe na dzierżawę MOP Sierakowo i Kokorzyn w ciągu S5.

 

Dolny Śląsk

Infrastruktura drogowa na przestrzeni ostatnich lat uległa rozbudowie. W 2017 roku na Dolnym Śląsku oddano do użytku prawie 50 - kilomterowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Korzeńska do Wrocławia.

 

Od 2018 roku kierowcy mogą korzystać z dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych w ciągu S5 zlokalizowanych ok. 121 km trasy - MOP Morzęcino Wschód II kat. i MOP Morzęcino Zachód III kat. Pierwszy z nich posiada restaurację szybkiej obsługi, natomiast drugi jest jeszcze bez strefy restauracyjnej, która zostanie uruchomiona w I kw. 2021 roku.

 

Kolejne MOP-y w ciągu S5, zlokalizowane zostały ok. 145 km drogi ekspresowej - Wisznia Mała Wschód kat. II i Wisznia Mała Zachód kat. III. Pierwszy z nich zostanie udostępniony kierowcom jeszcze w tym kwartale, natomiat rozbudowa drugiego zakończy się na początku 2021 roku.

 

Dolnośląski odcinek S5 łączy się z S8 i Autostradową Obwodnicą Wrocławia na wężle Wrocław Północ. W ciągu S8 mamy cztery MOP-y w I kategorii: Jonas Południe i Jonas Północ ok. 61 km oraz Syców Południe i Syców Północ ok. 81 km.

Natomiast ok. 39 km są MOP-y Michałowice Północ kat. II i Michałowice kat. III ze stacjami benzynowymi i strefą gastronomiczną.

 

Przypominamy, że planując podróż warto zaplanować odpoczynek, ale rownież trasę przejazdu. Dla wszystkich podróżnych udostępniliśmy numer infolinii drogowej 19111, który czynny jest 24/7.

 

Szerokej drogi!