Przetarg na prace przygotowacze dla obwodnicy Osieka został ogłoszony
Ogłosiliśmy przetarg na prace przygotowawcze dla obwodnicy Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79 Warszawa - Sandomierz - Kraków. Obwodnica Osieka to inwestycja planowana do realizacji w ramach programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Osieka planowana jest po południowej stronie miasta, jako jednojezdniowa droga klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości ponad 3 km. Celem budowy obwodnicy Osieka jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się tam w ciągu drogi krajowej nr 79. Osiek przez lata stanowił tzw. wąskie gardło na tej trasie - ostre zakręty uniemożliwiały sprawny i bezpieczny ruch drogowy w tym miejscu. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Sandomierzem a Krakowem, poprawi też komfort zycia mieszkańców Osieka.

 

Warianty przebiegu obwodnicy Osieka zostaną opracowane w ramach prac przygotowawczych, na które ogłoszony został przetarg. Wyłoniony z postępowaniu wykonawca będzie miał za zadanie między innymi opracowanie Studium-Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej, uzyskanie w ciągu trzech lat decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz przygotowanie materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji w systemie projektuj i buduj. Otwarcie ofert w przetargu planowane jest 28 sierpnia br.

 

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie świętokrzyskim powstaną 4 obwodnice:

  • Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42,
  • Chmielnika w ciągu dróg krajowych 73/78,
  • Osieka w ciągu drogi krajowej 79,
  • Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42.