Budimex-Dromex zbuduje obwodnicę Kraśnika
89,2 mln zł będzie kosztować budowa obwodnicy Kraśnika leżącej w ciągu drogi krajowej nr 74. Oferta złożona przez firmę Budimex-Dromex najlepiej spełniła kryteria przetargu ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku przez lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

obwodnica_krasnika1.jpg  W sumie wpłynęło dziesięć ofert od polskich i zagranicznych firm. Najniższa opiewała na ponad 89 mln, a najwyższa nieznacznie przekracza 117 mln zł. Po weryfikacji złożonych dokumentów odrzucono jedną ofertę, a z pozostałych dziewięciu najkorzystniejszą była zgłoszona przez Budimex-Dromex.


By wynik przetargu stał się ostateczny musimy jeszcze trochę poczekać. Do 13 marca mogą wpływać ewentualne protesty. Potem przebieg przetargu skontroluje prezes Urzędu Zamówień Publicznych i dopiero wtedy z wykonawcą zostanie podpisana umowa.


- Spodziewamy się, że budowa niezwykle ważnej i potrzebnej dla mieszkańców obwodnicy Kraśnika ruszy na przełomie kwietnia i maja – mówi Marian Nagórny zastępca dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA. – Czas realizacji wyniesie 19 miesięcy od daty podpisania umowy. Pierwotnie planowaliśmy wydać na całą inwestycję ok. 170 mln zł, a jak się okazuje budowa obwodnicy wraz z przygotowaniem dokumentacji, wykupem ziemi i nadzorem będzie kosztowała ok. 115 mln zł.


Obwodnica Kraśnika zaplanowana została jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Jej długość wynosi 5,268 km (z czego na długości 3,2 km o przekroju 2+1 i dwu pasowym na pozostałej długości). Zadanie obejmuje także budowę dróg dojazdowych, dwóch estakad nad wąwozami (o długości 197,20 m i wysokości 32 m, druga o długości 66 m), wiaduktu (67,16 m), tunelu (56,49 m), czterech przejazdów o konstrukcji powłokowo-gruntowej, czterech przepustów na rzekach, oświetlenia na skrzyżowaniach oraz kanalizacji deszczowej.


Jadąc drogą krajową 74 od strony Annopola na obwodnicę wjedziemy w miejscowości Spławy Pierwsze. Po przejechaniu nieco ponad pięciu kilometrów znajdziemy się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Janowskiej, którymi obecnie prowadzi droga krajowa nr 19. W ramach budowy obwodnicy na skrzyżowaniu pojawi się rondo. W przyszłości obwodnica Kraśnika zyska węzeł o nazwie Pasieka z którego dojedziemy do węzła Słodków na ekspresowej trasie S 19.


4.03.2009